55PC6142-24-9-4CS2953
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part Number:
55PC6142-24-9-4CS2953
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
CBL 1COND STRND 24AWG 600V YEL
Manufacturer :
Category :
Cable Type :
Hook-Up, Shielded
Conductor Material :
Copper, Nickel Coated
Conductor Strand :
19/36
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.056" (1.42mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.007" (0.18mm)
Jacket Color :
Yellow
Length :
Operating Temperature :
200°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
24 AWG