55A1111-20-6-6
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part Number:
55A1111-20-6-6
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOKUP DL STRND 20AWG BLU 2000'
Manufacturer :
Category :
Cable Type :
Hook-Up, Dual Wall, Shielded
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/32
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.084" (2.13mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.008" (0.20mm)
Jacket Color :
Blue
Length :
2000.0' (609.6m)
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
20 AWG