55A0811-10-9
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part Number:
55A0811-10-9
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP DL WALL STRND 10AWG WHT
Manufacturer :
Category :
Cable Type :
Hook-Up, Dual Wall
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
37/26
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.128" (3.25mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.004" (0.09mm)
Jacket Color :
White
Length :
1000.0' (304.8m)
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
10 AWG