55PC2111-22-9-95
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part Number:
55PC2111-22-9-95
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
CBL 1 COND 22AWG WHT/GRN
Manufacturer :
Category :
Cable Type :
Hook-Up, Shielded
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/34
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.062" (1.57mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.007" (0.18mm)
Jacket Color :
White, Green Stripe
Length :
Operating Temperature :
150°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
22 AWG