55PC1111-20-9-4CS2970
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part Number:
55PC1111-20-9-4CS2970
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
CBL 1COND STRND 20AWG 600V YEL
Manufacturer :
Category :
Cable Type :
Hook-Up, Shielded
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/32
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.079" (2.01mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.006" (0.15mm)
Jacket Color :
Yellow
Length :
Operating Temperature :
150°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
20 AWG