55PC1111-24-9-9CS2502
Part Number:
55PC1111-24-9-9CS2502
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
CBL 1COND STRND 24AWG 600V WHITE
Category :
Cable Type :
Hook-Up, Shielded
Conductor Strand :
19/36
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.065" (1.65mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.006" (0.15mm)
Jacket Color :
White
Length :
Operating Temperature :
150°C
Voltage :
600V
Wire Gauge :
24 AWG