44A0211-12-9-MX
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part Number:
44A0211-12-9-MX
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP DL STRND 12AWG 1000V WHT
Manufacturer :
Category :
Cable Type :
Hook-Up, Dual Wall
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
37/28
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.117" (2.97mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyvinyl Fluoride (PVF)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.004" (0.09mm)
Jacket Color :
White
Length :
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
1000V
Wire Gauge :
12 AWG