100G0111-1.20-0
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part Number:
100G0111-1.20-0
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP DL STRND 16AWG BLK 6562'
Manufacturer :
Category :
Cable Type :
Hook-Up, Dual Wall
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/0.0114"
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.076" (1.93mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polymer
Jacket (Insulation) Thickness :
0.008" (0.20mm)
Jacket Color :
Black
Length :
6562' (2000.0m)
Operating Temperature :
125°C
Ratings :
Voltage :
750/1300V
Wire Gauge :
16 AWG