FLHTD0311-12-0-L013
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part Number:
FLHTD0311-12-0-L013
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP STRND 12AWG 600V BLACK
Manufacturer :
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
37/28
Features :
High Temperature
Jacket (Insulation) Diameter :
0.101" (2.57mm)
Jacket (Insulation) Material :
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.007" (0.18mm)
Jacket Color :
Black
Length :
Operating Temperature :
200°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 3557
Voltage :
600V
Wire Gauge :
12 AWG