FLDWC0311-12-0
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part Number:
FLDWC0311-12-0
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP DL STRND 12AWG BLACK 1'
Manufacturer :
Category :
Cable Type :
Hook-Up, Dual Wall
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
37/28
Features :
Chemical Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.117" (2.97mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.004" (0.09mm)
Jacket Color :
Black
Length :
1.00' (0.30m)
Operating Temperature :
-45°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 3584
Voltage :
600V
Wire Gauge :
12 AWG