55PC0811-16-9CS2970
Part Number:
55PC0811-16-9CS2970
Description:
HOOK-UP DL WALL STRND 16AWG WHT
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/29
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.076" (1.93mm)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.010" (0.25mm)
Operating Temperature :
150°C
Voltage :
600V
Wire Gauge :
16 AWG