FLTWD0319-12-3-L/MTR
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part Number:
FLTWD0319-12-3-L/MTR
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP STRND 12AWG 600V ORANGE
Manufacturer :
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Bare
Conductor Strand :
37/28
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.114" (2.89mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyester
Jacket (Insulation) Thickness :
0.006" (0.15mm)
Jacket Color :
Orange
Length :
Operating Temperature :
135°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 10208
Voltage :
600V
Wire Gauge :
12 AWG