1330-12-1-0500-002-1-TS
Manufacturer:
CnC Tech
Part Number:
1330-12-1-0500-002-1-TS
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
UL1330, 12AWG, 600V, 80C ~ -80
Manufacturer :
CnC Tech
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
65/0.0100"
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.134" (3.40mm)
Jacket (Insulation) Material :
Fluorinated Ethylene-Propylene (FEP)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.020" (0.51mm)
Jacket Color :
White
Length :
500.0' (152.4m)
Operating Temperature :
200°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
12 AWG