1330-14-1-0500-008-1-TS
Part Number:
1330-14-1-0500-008-1-TS
Description:
UL1330, 14AWG, 600V, 80C ~ -80
Conductor Strand :
19/0.0142"
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.112" (2.84mm)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.020" (0.51mm)
Jacket Color :
Orange
Operating Temperature :
200°C
Voltage :
600V
Wire Gauge :
14 AWG