12GPTSTRBLU500
Manufacturer:
Remington Industries
Part Number:
12GPTSTRBLU500
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP STRND 12AWG 60V BLU 500'
In Stock:
50
Manufacturer :
Remington Industries
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Bare
Conductor Strand :
19/25
Features :
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.142" (3.61mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness :
Jacket Color :
Blue
Length :
500.0' (152.4m)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
60V
Wire Gauge :
12 AWG