30PTFESTRBLU250
Manufacturer:
Remington Industries
Part Number:
30PTFESTRBLU250
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP STRND 30AWG BLUE 250'
In Stock:
48
Manufacturer :
Remington Industries
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Silver Coated
Conductor Strand :
7/38
Features :
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.032" (0.81mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Thickness :
Jacket Color :
Blue
Length :
250.0' (76.2m)
Operating Temperature :
200°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
30 AWG