10368-24-1-0500-002-1-TS
Manufacturer:
CnC Tech
Part Number:
10368-24-1-0500-002-1-TS
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
UL10368 HALOGEN FREE, 24AWG, WHI
Manufacturer :
CnC Tech
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
11/0.0063"
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.051" (1.30mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyethylene (XLPE), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.011" (0.28mm)
Jacket Color :
White
Length :
500.0' (152.4m)
Operating Temperature :
105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
300V
Wire Gauge :
24 AWG