12SLDBLATHHN100
Manufacturer:
Remington Industries
Part Number:
12SLDBLATHHN100
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP SOLID 12AWG BLACK 100'
In Stock:
43
Manufacturer :
Remington Industries
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Bare
Conductor Strand :
Solid
Features :
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.128" (3.25mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyamide (PA), Nylon
Jacket (Insulation) Thickness :
Jacket Color :
Black
Length :
100.0' (30.5m)
Operating Temperature :
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
12 AWG