28UL1007SLDBLA
Manufacturer:
Remington Industries
Part Number:
28UL1007SLDBLA
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP SOLID 28AWG BLACK 100'
In Stock:
92
Manufacturer :
Remington Industries
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
Solid
Features :
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.046" (1.17mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.016" (0.41mm)
Jacket Color :
Black
Length :
100.0' (30.5m)
Operating Temperature :
105°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 1007
Voltage :
300V
Wire Gauge :
28 AWG