11047-10-1-0500-007-1-TS
Manufacturer:
CnC Tech
Part Number:
11047-10-1-0500-007-1-TS
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP STRND 10AWG GRN FEET
Manufacturer :
CnC Tech
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
19/0.0092"
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.090" (2.29mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyphenylene Ether (PPE)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.009" (0.23mm)
Jacket Color :
Green
Length :
Enter Number of Feet in Order Quantity
Operating Temperature :
-10°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 11047
Voltage :
600V
Wire Gauge :
10 AWG