27SNC1870125
Manufacturer:
Essentra Components
Part Number:
27SNC1870125
Category:
Rivets
Description:
SNAP CLIPS, .187 HOLE, .125 PANE
Manufacturer :
Essentra Components
Category :
Rivets
Color :
Natural
Features :
Grip Range :
0.125" (3.18mm) 1/8"
Head Diameter :
0.313" (7.94mm)
Head Height :
0.060" (1.52mm)
Hole Diameter :
0.187" (4.75mm) 3/16"
Material :
Acetal
Product Status :
Active
Rivet Diameter :
Rivet Length :
0.406" (10.32mm) 13/32"