3530-16-1-0500-002-1-TS
Manufacturer:
CnC Tech
Part Number:
3530-16-1-0500-002-1-TS
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG WHT 500'
Manufacturer :
CnC Tech
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
26/0.0100"
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.122" (3.10mm)
Jacket (Insulation) Material :
Silicone Rubber
Jacket (Insulation) Thickness :
0.031" (0.80mm)
Jacket Color :
White
Length :
500.0' (152.4m)
Operating Temperature :
150°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 3530
Voltage :
600V
Wire Gauge :
16 AWG