ZUSAH1X22
Manufacturer:
USA Sealing
Part Number:
ZUSAH1X22
Category:
Seals - O-Rings
Description:
Buna-N O-Ring - 1mm Wide 22mm ID
In Stock:
65
Manufacturer :
USA Sealing
Category :
Seals - O-Rings
Color :
Black
Cross Section Shape :
Round
Dash Number :
Diameter - Inside :
0.866" (22.00mm)
Diameter - Outside :
0.945" (24.00mm)
Hardness :
70 Shore A
Material :
Buna N (Nitrile NBR)
Nominal I.D. :
Operating Temperature :
-40°C ~ 121°C
Product Status :
Active
Width / Cross Section :
0.039" (1.00mm)