ZUSAS70FDA2.5X7
Manufacturer:
USA Sealing
Part Number:
ZUSAS70FDA2.5X7
Category:
Seals - O-Rings
Description:
Silicone O-Ring - 2.5mm Wide 7mm
In Stock:
23
Manufacturer :
USA Sealing
Category :
Seals - O-Rings
Color :
Red
Cross Section Shape :
Round
Dash Number :
Diameter - Inside :
0.276" (7.00mm)
Diameter - Outside :
0.472" (12.00mm)
Hardness :
70 Shore A
Material :
Silicone
Nominal I.D. :
Operating Temperature :
-62°C ~ 232°C
Product Status :
Active
Width / Cross Section :
0.098" (2.49mm)