ZUSAACG1.9X13.4
Manufacturer:
USA Sealing
Part Number:
ZUSAACG1.9X13.4
Category:
Seals - O-Rings
Description:
AC HNBR O-Ring - 1.9mm Wide 13.4
Manufacturer :
USA Sealing
Category :
Seals - O-Rings
Color :
Green
Cross Section Shape :
Round
Dash Number :
Diameter - Inside :
0.528" (13.41mm)
Diameter - Outside :
0.677" (17.20mm)
Hardness :
70 Shore A
Material :
HNBR
Nominal I.D. :
Operating Temperature :
-48°C ~ 149°C
Product Status :
Active
Width / Cross Section :
0.075" (1.90mm)