ZUSAQH1.5X13
Manufacturer:
USA Sealing
Part Number:
ZUSAQH1.5X13
Category:
Seals - O-Rings
Description:
X-Profile Buna-N O-Ring - 1.5 mm
In Stock:
930
Manufacturer :
USA Sealing
Category :
Seals - O-Rings
Color :
Black
Cross Section Shape :
X
Dash Number :
Diameter - Inside :
0.512" (13.00mm)
Diameter - Outside :
0.630" (16.00mm)
Hardness :
70 Shore A
Material :
Buna N (Nitrile NBR)
Nominal I.D. :
Operating Temperature :
-40°C ~ 121°C
Product Status :
Active
Width / Cross Section :
0.059" (1.50mm)