B17-197CS
Manufacturer:
Century Spring Corp.
Part Number:
B17-197CS
Category:
Compression, Tapered Springs
Description:
COMP O= .546,L= 4.06,W= .067
In Stock:
706
Manufacturer :
Century Spring Corp.
Category :
Compression, Tapered Springs
Diameter - Inside :
0.412" (10.46mm)
Diameter - Large Outside :
Diameter - Outside :
0.546" (13.87mm)
Diameter - Small Outside :
End Style :
Closed & Ground
Finish :
Zinc
Free Length :
4.060" (103.12mm)
Material :
Spring Steel
Max Load :
Product Status :
Active
Rate :
14.0 lbs/in
Wire Diameter :
0.067" (1.70mm)