72015SCS
Manufacturer:
Century Spring Corp.
Part Number:
72015SCS
Category:
Compression, Tapered Springs
Description:
COMP O= .720,L= .88,W= .072
In Stock:
864
Manufacturer :
Century Spring Corp.
Category :
Compression, Tapered Springs
Diameter - Inside :
0.576" (14.63mm)
Diameter - Large Outside :
Diameter - Outside :
0.720" (18.29mm)
Diameter - Small Outside :
End Style :
Closed & Ground
Finish :
None
Free Length :
0.880" (22.35mm)
Material :
Stainless Steel
Max Load :
Product Status :
Active
Rate :
41.0 lbs/in
Wire Diameter :
0.072" (1.83mm)