18UL1429STRBLA1000
Part Number:
18UL1429STRBLA1000
Description:
#18 UL1429 150V WIRE BLA 1000'
In Stock:
20
Conductor Strand :
19/30
Jacket (Insulation) Diameter :
0.066" (1.68mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Thickness :
0.010" (0.25mm)
Jacket Color :
Black
Operating Temperature :
80°C
Ratings :
UL Style 1429
Voltage :
150V
Wire Gauge :
18 AWG