18UL1015TPCORA1000
Manufacturer:
Remington Industries
Part Number:
18UL1015TPCORA1000
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
#18 UL1015 600V TOPCOAT ORA 1000
Manufacturer :
Remington Industries
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
16/30
Features :
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.108" (2.74mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.030" (0.76mm)
Jacket Color :
Orange
Length :
1000.0' (304.8m)
Operating Temperature :
105°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 1015
Voltage :
600V
Wire Gauge :
18 AWG