20UL1015TPCGRE1000
Part Number:
20UL1015TPCGRE1000
Description:
#20 UL1015 600V TOPCOAT GRE 1000
Conductor Strand :
10/30
Jacket (Insulation) Diameter :
0.099" (2.51mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.030" (0.76mm)
Jacket Color :
Green
Length :
1000.0' (304.8m)
Operating Temperature :
105°C
Ratings :
UL Style 1015
Voltage :
600V
Wire Gauge :
20 AWG