B17-127CS
Manufacturer:
Century Spring Corp.
Part Number:
B17-127CS
Category:
Compression, Tapered Springs
Description:
COMP O= .234,L= .50,W= .028
In Stock:
216
Manufacturer :
Century Spring Corp.
Category :
Compression, Tapered Springs
Diameter - Inside :
0.178" (4.52mm)
Diameter - Large Outside :
Diameter - Outside :
0.234" (5.94mm)
Diameter - Small Outside :
End Style :
Closed & Ground
Finish :
Zinc
Free Length :
0.500" (12.70mm)
Material :
Music Wire
Max Load :
Product Status :
Active
Rate :
19.0 lbs/in
Wire Diameter :
0.028" (0.71mm)