20UL1061STRBLU250
Part Number:
20UL1061STRBLU250
Description:
#20 UL1061 300V WIRE BLU 250'
In Stock:
50
Conductor Strand :
7/28
Jacket (Insulation) Diameter :
0.057" (1.45mm)
Jacket (Insulation) Material :
Jacket (Insulation) Thickness :
0.010" (0.25mm)
Jacket Color :
Blue
Length :
250.0' (76.2m)
Operating Temperature :
80°C
Ratings :
UL Style 1061
Voltage :
300V
Wire Gauge :
20 AWG