18UL1007TPCBLU25
Manufacturer:
Remington Industries
Part Number:
18UL1007TPCBLU25
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
#18 UL1007 300V TOPCOAT BLU 25'
Manufacturer :
Remington Industries
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
16/30
Features :
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.079" (2.01mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.015" (0.38mm)
Jacket Color :
Blue
Length :
25.00' (7.62m)
Operating Temperature :
105°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 1007
Voltage :
300V
Wire Gauge :
18 AWG