M2972-TE-3.5-2.3-3.1
Manufacturer:
RAF
Part Number:
M2972-TE-3.5-2.3-3.1
Category:
Bushing, Shoulder Washers
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN TEFL
Manufacturer :
RAF
Category :
Bushing, Shoulder Washers
Diameter - Inside :
0.122" (3.10mm)
Diameter - Outside :
0.236" (5.99mm)
Diameter - Shoulder :
0.138" (3.51mm)
Length - Below Head :
0.091" (2.30mm)
Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Product Status :
Active
Thickness - Overall :
0.130" (3.30mm)