M2954-TE-8.7-1.0-6.4
Manufacturer:
RAF
Part Number:
M2954-TE-8.7-1.0-6.4
Category:
Bushing, Shoulder Washers
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN TEFL
Manufacturer :
RAF
Category :
Bushing, Shoulder Washers
Diameter - Inside :
0.252" (6.40mm)
Diameter - Outside :
0.394" (10.01mm)
Diameter - Shoulder :
0.343" (8.70mm)
Length - Below Head :
0.039" (0.99mm)
Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Product Status :
Active
Thickness - Overall :
0.071" (1.80mm)