M2918-TE-4.2-1.5-2.6
Manufacturer:
RAF
Part Number:
M2918-TE-4.2-1.5-2.6
Category:
Bushing, Shoulder Washers
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN TEFL
Manufacturer :
RAF
Category :
Bushing, Shoulder Washers
Diameter - Inside :
0.102" (2.59mm)
Diameter - Outside :
0.236" (5.99mm)
Diameter - Shoulder :
0.165" (4.20mm)
Length - Below Head :
0.059" (1.50mm)
Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Product Status :
Active
Thickness - Overall :
0.079" (2.00mm)