M3039-TE-5.5-1.0-2.5
Manufacturer:
RAF
Part Number:
M3039-TE-5.5-1.0-2.5
Category:
Bushing, Shoulder Washers
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN TEFL
Manufacturer :
RAF
Category :
Bushing, Shoulder Washers
Diameter - Inside :
0.098" (2.49mm)
Diameter - Outside :
0.276" (7.01mm)
Diameter - Shoulder :
0.217" (5.50mm)
Length - Below Head :
0.039" (0.99mm)
Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Product Status :
Active
Thickness - Overall :
0.102" (2.60mm)