M3042-N-5.5-2.5-3.2
Manufacturer:
RAF
Part Number:
M3042-N-5.5-2.5-3.2
Category:
Bushing, Shoulder Washers
Description:
METRIC SHOULDER WASHERPLAIN NYLO
Manufacturer :
RAF
Category :
Bushing, Shoulder Washers
Diameter - Inside :
0.126" (3.20mm)
Diameter - Outside :
0.394" (10.01mm)
Diameter - Shoulder :
0.217" (5.50mm)
Length - Below Head :
0.098" (2.49mm)
Material :
Nylon
Product Status :
Active
Thickness - Overall :
0.161" (4.10mm)