LPS2618MT6R8
Part Number:
LPS2618MT6R8
Description:
1608, 20%, T&R, 6R8 Inductance (
Current - Saturation (Isat) :
580mA
Current Rating (Amps) :
1.2 A
DC Resistance (DCR) :
65mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
50MHz
Height - Seated (Max) :
0.115" (2.92mm)
Inductance :
6.8 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Q @ Freq :
40 @ 200kHz
Size / Dimension :
0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±20%