LPS2618KT102
Manufacturer:
Stackpole Electronics, Inc.
Part Number:
LPS2618KT102
Category:
Fixed Inductors
Description:
1608, 10%, T&R, 102 Inductance (
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
50mA
Current Rating (Amps) :
150 mA
DC Resistance (DCR) :
3.4Ohm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
2MHz
Height - Seated (Max) :
0.115" (2.92mm)
Inductance :
1 mH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
40 @ 100kHz
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±10%