20UL1061STRBLU500
Part Number:
20UL1061STRBLU500
Description:
#20 UL1061 300V WIRE BLU 500'
In Stock:
50
Conductor Strand :
7/28
Jacket (Insulation) Diameter :
0.057" (1.45mm)
Jacket (Insulation) Material :
Jacket (Insulation) Thickness :
0.010" (0.25mm)
Jacket Color :
Blue
Length :
500.0' (152.4m)
Operating Temperature :
80°C
Ratings :
UL Style 1061
Voltage :
300V
Wire Gauge :
20 AWG