18UL1061STRYEL250
Part Number:
18UL1061STRYEL250
Description:
#18 UL1061 300V WIRE YEL 250'
In Stock:
49
Conductor Strand :
16/30
Jacket (Insulation) Diameter :
0.068" (1.73mm)
Jacket (Insulation) Material :
Jacket (Insulation) Thickness :
0.010" (0.25mm)
Jacket Color :
Yellow
Length :
250.0' (76.2m)
Operating Temperature :
80°C
Ratings :
UL Style 1061
Voltage :
300V
Wire Gauge :
18 AWG