24UL1061STRWHI500
Manufacturer:
Remington Industries
Part Number:
24UL1061STRWHI500
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
#24 UL1061 300V WIRE WHI 500'
In Stock:
50
Manufacturer :
Remington Industries
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
7/32
Features :
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.044" (1.12mm)
Jacket (Insulation) Material :
Jacket (Insulation) Thickness :
0.010" (0.25mm)
Jacket Color :
White
Length :
500.0' (152.4m)
Operating Temperature :
80°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 1061
Voltage :
300V
Wire Gauge :
24 AWG