16PTFESTRBLA1000
Manufacturer:
Remington Industries
Part Number:
16PTFESTRBLA1000
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 1000'
In Stock:
44
Manufacturer :
Remington Industries
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Silver Coated
Conductor Strand :
19/29
Features :
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.080" (2.03mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Thickness :
Jacket Color :
Black
Length :
1000.0' (304.8m)
Operating Temperature :
200°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
16 AWG