10981-18-1-2000-001-1-TD
Manufacturer:
CnC Tech
Part Number:
10981-18-1-2000-001-1-TD
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Description:
WIRE 18AWG BLACK SOLID 2000 FEET
Manufacturer :
CnC Tech
Category :
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
Solid
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.059" (1.50mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyphenylene Ether, Modified (mPPE)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.009" (0.23mm)
Jacket Color :
Black
Length :
Enter Number of Feet in Order Quantity
Operating Temperature :
80°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 10981
Voltage :
300V
Wire Gauge :
18 AWG