3639B100NT
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Part Number:
3639B100NT
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 10UH 3.5A 40 MOHM SMD
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
2.7A
Current Rating (Amps) :
3.5 A
DC Resistance (DCR) :
40mOhm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
20MHz
Height - Seated (Max) :
0.181" (4.60mm)
Inductance :
10 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
27 @ 2.52MHz
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Supplier Device Package :
SMD
Tolerance :
±30%