3631A471KT
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Part Number:
3631A471KT
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 470UH 450MA 1.98OHM SM
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Current Rating (Amps) :
450 mA
DC Resistance (DCR) :
1.98Ohm Max
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.217" (5.50mm)
Inductance :
470 µH
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±10%