SWF 2012RIF-1R0M
Manufacturer:
TAI-TECH
Part Number:
SWF 2012RIF-1R0M
Category:
Fixed Inductors
Description:
1.0 UH UNSHIELDED WIREWOUND INDU
Manufacturer :
TAI-TECH
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
1.1A
Current Rating (Amps) :
1.3 A
DC Resistance (DCR) :
1.5Ohm
Features :
Frequency - Self Resonant :
208MHz
Height - Seated (Max) :
0.055" (1.40mm)
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Q @ Freq :
14 @ 7.9MHz
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.087" L x 0.055" W (2.20mm x 1.40mm)
Supplier Device Package :
0805
Tolerance :
±20%