SL2026-R055LHF
Manufacturer:
ITG Electronics, Inc.
Part Number:
SL2026-R055LHF
Category:
Fixed Inductors
Description:
FIXED IND 55NH 40A 0.47MOHM SMD
Manufacturer :
ITG Electronics, Inc.
Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
68A
Current Rating (Amps) :
40 A
DC Resistance (DCR) :
0.47mOhm
Features :
Frequency - Self Resonant :
Height - Seated (Max) :
0.260" (6.60mm)
Inductance :
55 nH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 130°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Q @ Freq :
Ratings :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.205" L x 0.197" W (5.20mm x 5.00mm)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±15%